SMAJ26CA-E3/5A, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
SMAJ26CA-E3/5A Images
SMAJ26CA-E3/5A Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMAJ26CA-E3/5A
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMAJ26CA-E3/5A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    P13TAJ470KAB12
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    SFH615A-1
    OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP
    VLZ3V0-GS18
    DIODE ZENER 3V 500MW SOD80
    VS-4ESH01-M3/87A
    DIODE GEN PURP 100V 4A TO277A
    SI7141DP-T1-GE3
    MOSFET P-CH 20V 60A PPAK SO-8
    SMCG15A-M3/9AT
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO215AB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMAJ26CA-E3/5A
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 26V
  • Voltage-Breakdown(Min): 28.9V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 42.1V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 9.5A
  • Power-PeakPulse: 400W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)