SMBG120A-E3/52, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AA
SMBG120A-E3/52 Images
SMBG120A-E3/52 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBG120A-E3/52
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AA
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBG120A-E3/52 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    SMBJ28A-E3/52
    TVS DIODE 28VWM 45.5VC DO214AA
    TSOP38156SS1PS21
    IC SENSOR REMOTE OPTICAL
    IHLW5050CEERR33M01
    FIXED IND 330NH 36.5A 1.5MOHM SM
    ISC1210ER820J
    FIXED IND 82UH 85MA 11 OHM SMD
    1.5SMC56CA-M3/57T
    TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC
    VS-ST180C16C1
    SCR 1.6KV 660A A-PUK
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBG120A-E3/52
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 120V
  • Voltage-Breakdown(Min): 133V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 193V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 3.1A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)