SMBG120AHE3/52, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AA
SMBG120AHE3/52 Images
SMBG120AHE3/52 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBG120AHE3/52
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AA
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBG120AHE3/52 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    P4KE33CHE3/54
    TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO204AL
    H11A1-X007
    OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD
    IHSM7832ER121L
    FIXED IND 120UH 1.5A 305MOHM SMD
    BYM12-300HE3/97
    DIODE GEN PURP 300V 1A DO213AB
    TLRY4220CU
    LED YELLOW CLEAR 3MM T/H
    P11S1F0GJSY00103MA
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBG120AHE3/52
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 120V
  • Voltage-Breakdown(Min): 133V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 193V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 3.1A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)