SMBJ6.5A-E3/52, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
SMBJ6.5A-E3/52 Images
SMBJ6.5A-E3/52 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMBJ6.5A-E3/52
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMBJ6.5A-E3/52 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    TMPG06-39AHE3_A/C
    TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC MPG06
    MMSZ4703-G3-18
    DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
    GP10QE-M3/73
    DIODE GEN PURPOSE DO204AL
    IRF46ER682K
    FIXED IND 6.8MH 75MA 48 OHM TH
    SI4124DY-T1-GE3
    MOSFET N-CH 40V 20.5A 8SO
    VEMD5060X01
    PHOTODIODE 430 TO 1100 NM
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMBJ6.5A-E3/52
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 6.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 7.22V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 11.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 53.6A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)