SMCJ100CA/57T, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
SMCJ100CA/57T Images
SMCJ100CA/57T Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMCJ100CA/57T
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMCJ100CA/57T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    VTVS12ASMF-M3-18
    TVS DIODE 12.4VWM 20.1VC DO219AB
    3KASMC11HE3/9AT
    TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO214AB
    SMCJ188CAHM3/H
    TVS DIODE 188VWM 328VC DO214AB
    P11A1V0FGSX00102MA
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    P13LFL102MAB10
    IHLP5050FDEB8R2M8A
    FIXED INDUCTOR 8.2UH SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMCJ100CA/57T
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 100V
  • Voltage-Breakdown(Min): 111V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 162V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 9.3A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)