SMCJ18-E3/57T, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB
SMCJ18-E3/57T Images
SMCJ18-E3/57T Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMCJ18-E3/57T
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMCJ18-E3/57T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    3KASMC17AHE3/57T
    TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
    VLZ27C-GS08
    DIODE ZENER 26.29V 500MW SOD80
    P11S2V0FLSY00102KA
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    TLDR4401
    LED RED DIFFUSED T-1 T/H
    VIT2060GHM3/4W
    DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO262AA
    MMBZ5255C-G3-08
    DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMCJ18-E3/57T
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 18V
  • Voltage-Breakdown(Min): 20V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 32.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 46.6A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)