SMCJ26A-M3/9AT, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
SMCJ26A-M3/9AT Images
SMCJ26A-M3/9AT Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMCJ26A-M3/9AT
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMCJ26A-M3/9AT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    RE139L20D103
    SFERNICE TRANSDUCERS
    BYG10Y-M3/TR
    DIODE AVALANCHE 1.6KV 1.5A
    SI3440DV-T1-E3
    MOSFET N-CH 150V 1.2A 6TSOP
    SIHG33N60EF-GE3
    MOSFET N-CH 600V 33A TO247AC
    SMCJ85AHE3_A/I
    TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
    SMBJ16-E3/52
    TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMCJ26A-M3/9AT
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 26V
  • Voltage-Breakdown(Min): 28.9V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 42.1V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 35.6A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)