SMP14A-M3/85A, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO220AA
SMP14A-M3/85A Images
SMP14A-M3/85A Images
Product Attributes:
  • Part Number: SMP14A-M3/85A
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO220AA
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SMP14A-M3/85A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    SMBG100CA-E3/52
    TVS DIODE 100VWM 162VC DO215AA
    P6KE27CA-E3/73
    TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO204AC
    BZD27B4V3P-HE3-08
    DIODE ZENER 4.3V 800MW DO219AB
    IMC1210ER120J
    FIXED IND 12UH 173MA 2.5 OHM SMD
    RT500AS2R70KB
    POTENTIOMETER
    POTH331103B350B
    MCB TRANSDUCERS
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SMP14A-M3/85A
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: TransZorb®, eSMP®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 14V
  • Voltage-Breakdown(Min): 15.6V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 23.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 17.2A
  • Power-PeakPulse: 400W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)