SUM110N04-03-E3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 40V 110A TO263
Product Attributes:
Part Number: SUM110N04-03-E3
Manufacturer: Vishay
Description: MOSFET N-CH 40V 110A TO263
Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single
SUM110N04-03-E3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO214AA
MOSFET P-CH 20V 4.5A PPAK SC70-6
MOSFET N-CH 25V 60A PPAK1212-8S
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Product Specifications:
MfrPart.: SUM110N04-03-E3Mfr: Vishay SiliconixDescription: MOSFET N-CH 40V 110A TO263Product Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: TrenchFET®PartStatus: ObsoleteFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 40 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 110A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 2.8mOhm @ 30A, 10VVgs(th)(Max)@Id: 4V @ 250µAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 250 nC @ 10 VVgs(Max): ±20VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 8250 pF @ 25 VFETFeature: -PowerDissipation(Max): 3.75W (Ta), 375W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)MountingType: Surface MountSupplierDevicePackage: TO-263 (D²Pak)SUM110N04-03-E3 | Vishay | NHE Electronics