SUM40N02-12P-E3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 20V 40A TO263
Product Attributes:
Part Number: SUM40N02-12P-E3
Manufacturer: Vishay
Description: MOSFET N-CH 20V 40A TO263
Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single
SUM40N02-12P-E3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC
OPTOISO 5KV TRANSISTOR 4DIP
DIODE SCHOTTKY 200V 5A TO263AB
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
DIODE ZENER 33.64V 500MW SOD80
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123
Product Specifications:
MfrPart.: SUM40N02-12P-E3Mfr: Vishay SiliconixDescription: MOSFET N-CH 20V 40A TO263Product Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: TrenchFET®PartStatus: ObsoleteFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 20 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 40A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 4.5V, 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 12mOhm @ 20A, 10VVgs(th)(Max)@Id: 3V @ 250µAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 12 nC @ 4.5 VVgs(Max): ±20VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 1000 pF @ 10 VFETFeature: -PowerDissipation(Max): 3.75W (Ta), 83W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)MountingType: Surface MountSupplierDevicePackage: TO-263 (D²Pak)SUM40N02-12P-E3 | Vishay | NHE Electronics