T7YB101MB40, Vishay, Potentiometers, Variable Resistors~Trimmer Potentiometers, TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Product Attributes:
Part Number: T7YB101MB40
Manufacturer: Vishay
Description: TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Category: Potentiometers, Variable Resistors~Trimmer Potentiometers
T7YB101MB40 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-SMD
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP
FIXED IND 6.8UH 560MA 375MOHM TH
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO204AC
Product Specifications:
MfrPart.: T7YB101MB40Mfr: Vishay SferniceDescription: TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOPProduct Category: Potentiometers, Variable Resistors~Trimmer PotentiometersPackage: BulkSeries: T7PartStatus: ActiveResistance: 100 OhmsPower(Watts): 0.5W, 1/2WTolerance: ±20%TemperatureCoefficient: ±100ppm/°CNumberofTurns: 1AdjustmentType: Top AdjustmentResistiveMaterial: CermetMountingType: Through HoleTerminationStyle: PC PinsT7YB101MB40 | Vishay | NHE Electronics