Product Attributes:
Part Number: TCET1112
Manufacturer: Vishay
Description: OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP
Category: Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
TCET1112 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8
FIXED IND 180UH 111MA 5.72OHM SM
MOSFET P-CH 60V 18A TO220AB
Product Specifications:
MfrPart.: TCET1112Mfr: Vishay Semiconductor Opto DivisionDescription: OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIPProduct Category: Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic OutputPackage: TubeSeries: -PartStatus: ObsoleteNumberofChannels: 1Voltage-Isolation: 5000VrmsCurrentTransferRatio(Min): 63% @ 10mACurrentTransferRatio(Max): 125% @ 10mATurnOn/TurnOffTime(Typ): 6µs, 5µsRise/FallTime(Typ): 3µs, 4.7µsInputType: DCOutputType: TransistorVoltage-Output(Max): 70VCurrent-Output/Channel: 50mAVoltage-Forward(Vf)(Typ): 1.25VCurrent-DCForward(If)(Max): 60 mAVceSaturation(Max): 300mVOperatingTemperature: -40°C ~ 110°CMountingType: Through HolePackage/Case: 4-DIP (0.300, 7.62mm)TCET1112 | Vishay | NHE Electronics