TEMT6200FX01 Images
TEMT6200FX01 Images
Product Attributes:
  • Part Number: TEMT6200FX01
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: SENSOR PHOTO 550NM TOP VIEW 0805
  • Category: Sensors, Transducers~Optical Sensors - Phototransistors
  • TEMT6200FX01 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    BZG04-12TR3
    TVS DIODE 12VWM 20.9VC DO214AC
    M64P501KB40
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    SMB8J9.0CAHE3_A/I
    TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AA
    VS-VSKL170-16PBF
    MODULE DIODE 170A MAGN-A-PAK
    SMAJ5.0CA-M3/61
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AC
    IM04SH1R2K
    FIXED IND 1.2UH 650MA 420MOHM TH
    Product Specifications:
  • MfrPart.: TEMT6200FX01
  • Mfr: Vishay Semiconductor Opto Division
  • Product Category: Sensors, Transducers~Optical Sensors - Phototransistors
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: Automotive, AEC-Q101
  • PartStatus: Active
  • Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max): 6 V
  • Current-Collector(Ic)(Max): 20 mA
  • Current-Dark(Id)(Max): 50 nA
  • Wavelength: 550nm
  • ViewingAngle: 120°
  • Power-Max: 100 mW
  • MountingType: Surface Mount
  • Orientation: Top View
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 100°C (TA)