TFPT0805L1001JV, Vishay, Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC Thermistors, THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0805
Product Attributes:
Part Number: TFPT0805L1001JV
Manufacturer: Vishay
Description: THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0805
Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC Thermistors
TFPT0805L1001JV Datasheet (PDF)
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AC
FIXED IND 4.7UH 530MA 350MOHM TH
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD
Product Specifications:
MfrPart.: TFPT0805L1001JVMfr: Vishay DaleDescription: THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0805Product Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC ThermistorsPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: TFPTPartStatus: ActiveResistance@25°C: 1 kOhmsResistanceTolerance: ±5%OperatingTemperature: -55°C ~ 125°CPower-Max: 100 mWMountingType: Surface MountPackage/Case: 0805 (2125 Metric)TFPT0805L1001JV | Vishay | NHE Electronics