TFPT1206L1201FV, Vishay, Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC Thermistors, THERMISTOR PTC 1.2K OHM 1% 1206
Product Attributes:
Part Number: TFPT1206L1201FV
Manufacturer: Vishay
Description: THERMISTOR PTC 1.2K OHM 1% 1206
Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC Thermistors
TFPT1206L1201FV Datasheet (PDF)
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC
FIXED IND 33UH 202MA 1.72OHM SMD
VARISTOR 240V 10KA DISC 22.50MM
TRIMMER 100K OHM 0.125W J LEAD
Product Specifications:
MfrPart.: TFPT1206L1201FVMfr: Vishay DaleDescription: THERMISTOR PTC 1.2K OHM 1% 1206Product Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC ThermistorsPackage: Tape & Reel (TR)Series: TFPTPartStatus: ActiveResistance@25°C: 1.2 kOhmsResistanceTolerance: ±1%OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CPower-Max: 125 mWMountingType: Surface MountPackage/Case: 1206 (3216 Metric)TFPT1206L1201FV | Vishay | NHE Electronics