TFPT1206L1501JZ, Vishay, Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC Thermistors, THERMISTOR PTC 1.5K OHM 5% 1206
Product Attributes:
Part Number: TFPT1206L1501JZ
Manufacturer: Vishay
Description: THERMISTOR PTC 1.5K OHM 5% 1206
Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC Thermistors
TFPT1206L1501JZ Datasheet (PDF)
TVS DIODE 356VWM 631VC DO204AC
SENSOR REMOTE REC 40.0KHZ 45M
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE SCHOTTKY 30V 1A MICROSMP
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK
Product Specifications:
MfrPart.: TFPT1206L1501JZMfr: Vishay DaleDescription: THERMISTOR PTC 1.5K OHM 5% 1206Product Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - PTC ThermistorsPackage: Tape & Reel (TR)Series: TFPTPartStatus: ActiveResistance@25°C: 1.5 kOhmsResistanceTolerance: ±5%OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CPower-Max: 125 mWMountingType: Surface MountPackage/Case: 1206 (3216 Metric)TFPT1206L1501JZ | Vishay | NHE Electronics