TLMS1000-GS08, Vishay, Optoelectronics~LED Indication - Discrete, LED RED 0603 SMD
Product Attributes:
Part Number: TLMS1000-GS08
Manufacturer: Vishay
Description: LED RED 0603 SMD
Category: Optoelectronics~LED Indication - Discrete
TLMS1000-GS08 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 2.8V 500MW SOD80
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AB
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80
MOSFET P-CH 250V 2.7A DPAK
ADJ PWR RES 10 OHM 450W CHAS MT
THERM NTC 2.7KOHM 3600K 0603
Product Specifications:
MfrPart.: TLMS1000-GS08Mfr: Vishay Semiconductor Opto DivisionDescription: LED RED 0603 SMDProduct Category: Optoelectronics~LED Indication - DiscretePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveColor: RedConfiguration: StandardLensColor: -LensTransparency: -MillicandelaRating: 4mcdLensStyle: Rectangle with Flat TopLensSize: 1.60mm x 0.80mmVoltage-Forward(Vf)(Typ): 1.8VCurrent-Test: 2mAViewingAngle: 160°MountingType: Surface MountWavelength-Dominant: 628nmWavelength-Peak: 640nmFeatures: -Package/Case: 0603 (1608 Metric)SupplierDevicePackage: 0603Size/Dimension: 1.60mm L x 0.80mm WTLMS1000-GS08 | Vishay | NHE Electronics