TLZ20A-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TLZ20A-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TLZ20A-GS18 Datasheet (PDF)
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220FP
DIODE MODULE 135V 100A TO244AB
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: TLZ20A-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 20V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 20 VTolerance: -Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 28 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 40 nA @ 17.1 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TLZ20A-GS18 | Vishay | NHE Electronics