TLZ36A-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TLZ36A-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TLZ36A-GS18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO220AB
DIODE GEN PURP 400V 3A SOD64
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO214AA
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: TLZ36A-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 36V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 36 VTolerance: -Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 75 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 40 nA @ 30.5 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TLZ36A-GS18 | Vishay | NHE Electronics