TY056S150A6OT, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE 150V TMBS
Product Attributes:
Part Number: TY056S150A6OT
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE 150V TMBS
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
TY056S150A6OT Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
N-CHANNEL 150 V (D-S) MOSFET POW
FIXED IND 1UH 447MA 350 MOHM SMD
FIXED IND 1.8UH 525MA 650MOHM TH
FIXED IND 100NH 32.5A 1.7MOHM SM
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: TY056S150A6OTMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE 150V TMBSProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: -Part Status: ActiveDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 VCurrent - Average Rectified (Io): 5A (DC)Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.41 V @ 5 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 150 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Surface MountPackage / Case: DieOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CTY056S150A6OT | Vishay | NHE Electronics