TZMB20-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TZMB20-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZMB20-GS18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 4A GBL
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO214AC
TVS DIODE 70VWM 125VC DO214AC
FIXED IND 82UH 79MA 12 OHM SMD
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC
FIXED IND 1UH 55.5A 1.27 MOHM
Product Specifications:
MfrPart.: TZMB20-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 20V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 20 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 55 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 15 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TZMB20-GS18 | Vishay | NHE Electronics