TZMB2V7-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TZMB2V7-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZMB2V7-GS18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 8.2V 800MW DO219AB
DIODE ZENER 82V 800MW DO219AB
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A 12MTP
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE
DISPLAY 7SEG 0.39 SGL YLW 10DIP
Product Specifications:
MfrPart.: TZMB2V7-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 2.7 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 85 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 10 µA @ 1 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TZMB2V7-GS18 | Vishay | NHE Electronics