TZMB36-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TZMB36-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZMB36-GS18 Datasheet (PDF)
FIXED IND 2.2UH 2.85A 90MOHM SMD
SENSOR OPT 550NM AMBIENT 8QFN
FIXED IND 8.2UH 194MA 2 OHM SMD
DIODE ARRAY GP 150V 10A TO263AB
MOSFET N-CH 60V 9A PPAK SC70-6
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: TZMB36-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 36V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 36 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 80 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 27 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TZMB36-GS18 | Vishay | NHE Electronics