TZMB43-GS08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 43V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TZMB43-GS08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 43V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZMB43-GS08 Datasheet (PDF)
DIODE GP 2.8KV 540A DO200AA
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8SMD
Product Specifications:
MfrPart.: TZMB43-GS08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 43V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 43 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 90 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 33 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TZMB43-GS08 | Vishay | NHE Electronics