TZMB62-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 62V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TZMB62-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 62V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZMB62-GS18 Datasheet (PDF)
FIXED IND 470UH 5.8A 78 MOHM TH
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO263AB
MOSFET N-CH 100V 42.8A TO220
THERMISTOR NTC 22KOHM 3964K 1206
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Product Specifications:
MfrPart.: TZMB62-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 62V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 62 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 150 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 47 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TZMB62-GS18 | Vishay | NHE Electronics