TZMB6V2-GS18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80
Product Attributes:
Part Number: TZMB6V2-GS18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZMB6V2-GS18 Datasheet (PDF)
DIODE ZENER 39V 1W DO214AC
IC SWITCH DUAL LV 6MINIQFN
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3
TVS DIODE 342VWM 548VC DO214AC
FIXED IND 820NH 415MA 850MOHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: TZMB6V2-GS18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.2 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 10 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 2 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80TZMB6V2-GS18 | Vishay | NHE Electronics