TZX10A-TR, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 10V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: TZX10A-TR
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 10V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZX10A-TR Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 39V 800MW DO219AB
FIXED IND 180NH 450MA 350MOHM SM
MOSFET N-CH 100V 7.2A TO220-3
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO218AB
Product Specifications:
MfrPart.: TZX10A-TRMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 10V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 10 VTolerance: -Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 25 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 7.5 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialTZX10A-TR | Vishay | NHE Electronics