TZX5V1B-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: TZX5V1B-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
TZX5V1B-TAP Datasheet (PDF)
DIODE AVALANCH 1KV 1.3A TO277A
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA SOD80
FIXED IND 1MH 78MA 16.5 OHM TH
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: TZX5V1B-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 5.1 VTolerance: -Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 100 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 5 µA @ 2 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialTZX5V1B-TAP | Vishay | NHE Electronics