UHF10JT-E3/45, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 10A ITO220AC
Product Attributes:
Part Number: UHF10JT-E3/45
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 10A ITO220AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
UHF10JT-E3/45 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO220AB
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE ZENER 8.2V 1W DO214AC
RF DIODE PIN 35V SOD80 MINIMELF
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: UHF10JT-E3/45Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 10A ITO220ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 10AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: -Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 25 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: -Capacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-220-2 Full Pack, Isolated TabOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CUHF10JT-E3/45 | Vishay | NHE Electronics