V40150CHM3/4W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE SCHOTTKY 40A 150V TO-220AB
Product Attributes:
Part Number: V40150CHM3/4W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 40A 150V TO-220AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
V40150CHM3/4W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA
DIODE ZENER 82V 800MW DO219AB
1A 30V SM SCHOTTKY RECT SMA
TVS DIODE 18VWM 33.2VC DO214AC
Product Specifications:
Mfr Part: V40150CHM3/4WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE SCHOTTKY 40A 150V TO-220ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: Automotive, AEC-Q101, TMBS®Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.43 V @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 250 µA @ 150 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-220-3V40150CHM3/4W | Vishay | NHE Electronics