VB10150C-E3/8W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263
Product Attributes:
Part Number: VB10150C-E3/8W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VB10150C-E3/8W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 100V 6.3A PPAK SC75
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMC
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW TOP ADJ
MOSFET N-CH 100V 5.7A PPAK SO-8
FIXED IND 3.3UH 357MA 550MOHM SM
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Product Specifications:
Mfr Part: VB10150C-E3/8WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR)Series: TMBS®Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 5AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.41 V @ 5 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 150 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABVB10150C-E3/8W | Vishay | NHE Electronics