VB30100SG-M3/4W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263AB
Product Attributes:
Part Number: VB30100SG-M3/4W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VB30100SG-M3/4W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
FIXED IND 27NH 300MA 550MOHM SMD
DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 55A MT-K
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80
TVS DIODE 15VWM 33VC SOT23
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO214AC
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VB30100SG-M3/4WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-263ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ActiveDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io): 30AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 30 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 350 µA @ 100 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVB30100SG-M3/4W | Vishay | NHE Electronics