VB30120C-E3/8W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Product Attributes:
Part Number: VB30120C-E3/8W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VB30120C-E3/8W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 12.43V 500MW SOD80
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
TVS DIODE 160VWM 276VC SOD57
Product Specifications:
Mfr Part: VB30120C-E3/8WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR)Series: TMBS®Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 120 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 15AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 970 mV @ 15 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 120 VOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABVB30120C-E3/8W | Vishay | NHE Electronics