VB40150C-E3/8W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263
Product Attributes:
Part Number: VB40150C-E3/8W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VB40150C-E3/8W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
IC VIDEO SWITCH SPDT 8SOIC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
MOSFET P-CH 20V 10.2A PPAK1212-8
MOSFET P-CH 30V 5.9A SOT23-3
LED YELLOW DIFFUSED 3MM T/H
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
Product Specifications:
Mfr Part: VB40150C-E3/8WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: TMBS®Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.43 V @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 250 µA @ 150 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABVB40150C-E3/8W | Vishay | NHE Electronics