VB60100C-E3/8W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Product Attributes:
Part Number: VB60100C-E3/8W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VB60100C-E3/8W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 400V 2A GP20
MOSFET 2N-CH 20V 4.1A 8TSSOP
FIXED IND 2.2UH 650MA 190MOHM TH
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO214AB
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Product Specifications:
Mfr Part: VB60100C-E3/8WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: TMBS®Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 30AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 790 mV @ 30 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 1 mA @ 100 VOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABVB60100C-E3/8W | Vishay | NHE Electronics