VB60120C-E3/8W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE SCHOTTKY 60A 120V TO-263AB
Product Attributes:
Part Number: VB60120C-E3/8W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 60A 120V TO-263AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VB60120C-E3/8W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 22.6VWM 38VC DO219AB
TVS DIODE 188VWM 328VC DO214AC
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Product Specifications:
Mfr Part: VB60120C-E3/8WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE SCHOTTKY 60A 120V TO-263ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: TMBS®Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 120 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 30AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 950 mV @ 30 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 µA @ 120 VOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABVB60120C-E3/8W | Vishay | NHE Electronics