VESD26A5-06G-G3-08, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 26VWM 48VC SOT363
VESD26A5-06G-G3-08 Images
VESD26A5-06G-G3-08 Images
Product Attributes:
  • Part Number: VESD26A5-06G-G3-08
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 26VWM 48VC SOT363
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • VESD26A5-06G-G3-08 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    TGL41-200-E3/96
    TVS DIODE 162VWM 287VC GL41
    5KP54A-E3/54
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC P600
    VS-2EYH01-M3/H
    FRED PT RECTIFIER SLIMSMAW
    MMBZ5227C-HE3-18
    DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3
    DG2711DL-T1-E3
    IC MUX/SW ANLG LV CMOS SC70-6
    S3BHE3_A/I
    DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: VESD26A5-06G-G3-08
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: Automotive, AEC-Q101
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 5
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 26V (Max)
  • Voltage-Breakdown(Min): 27.6V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 48V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 2.1A (8/20µs)
  • Power-PeakPulse: 100W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: 17.5pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)