VF20100S-E3/4W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 100V 20A ITO220AB
Product Attributes:
Part Number: VF20100S-E3/4W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 20A ITO220AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VF20100S-E3/4W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 600V 20A D2PAK
FIXED IND 1UH 815MA 150 MOHM TH
TVS DIODE 94VWM 152VC SMC
DIODE GEN PURPOSE DO204AL
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0805
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VF20100S-E3/4WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 100V 20A ITO220ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: TMBS®Part Status: ActiveDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 µA @ 100 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-220-3 Full Pack, Isolated TabOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVF20100S-E3/4W | Vishay | NHE Electronics