VI40100G-M3/4W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-262AA
Product Attributes:
Part Number: VI40100G-M3/4W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-262AA
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VI40100G-M3/4W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AA
TVS DIODE 17VWM 30.5VC DO214AC
DIODE ZENER 10V 1W DO214AC
DIODE GEN PURP 800V 40A DO203AB
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Product Specifications:
Mfr Part: VI40100G-M3/4WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-262AAProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: TMBS®Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 810 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 µA @ 100 VOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AAVI40100G-M3/4W | Vishay | NHE Electronics