VS-10BQ030-M3/5BT, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AA
Product Attributes:
Part Number: VS-10BQ030-M3/5BT
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AA
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-10BQ030-M3/5BT Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
FIXED IND 470NH 650MA 350MOHM TH
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO215AA
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-10BQ030-M3/5BTMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AAProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -Part Status: ActiveDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30 VCurrent - Average Rectified (Io): 1AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 420 mV @ 1 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 µA @ 30 VCapacitance @ Vr, F: 2000pF @ 5V, 1MHzMounting Type: Surface MountPackage / Case: DO-214AA, SMBOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CVS-10BQ030-M3/5BT | Vishay | NHE Electronics