VS-10TTS08STRL-M3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs, SCR 800V 10A DPAK
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO214AA
BRIDGE RECT 1P 600V 2.8A GSIB-5S
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A 7MTPB
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% RADIAL
Product Specifications:
MfrPart.: VS-10TTS08STRL-M3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: SCR 800V 10A DPAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRsPackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveVoltage-OffState: 800 VVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 1 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 15 mAVoltage-OnState(Vtm)(Max): 1.15 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 6.5 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 10 ACurrent-Hold(Ih)(Max): 30 mACurrent-OffState(Max): 1 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 95A, 110ASCRType: Standard RecoveryOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABVS-10TTS08STRL-M3 | Vishay | NHE Electronics