VS-11DQ09TR, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 90V 1.1A DO204AL
Product Attributes:
Part Number: VS-11DQ09TR
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 90V 1.1A DO204AL
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-11DQ09TR Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A DFM
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE ZENER 43V 500MW DO220AA
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-11DQ09TRMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 90V 1.1A DO204ALProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: -Part Status: ObsoleteDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 90 VCurrent - Average Rectified (Io): 1.1AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 850 mV @ 1 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 µA @ 90 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AL, DO-41, AxialOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-11DQ09TR | Vishay | NHE Electronics