VS-150KSR60, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 150A B42
Product Attributes:
Part Number: VS-150KSR60
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 150A B42
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-150KSR60 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
IC SWITCH QD SPDT MINIQFN-16
FIXED IND 8.2MH 170MA 21.8OHM SM
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3
DIODE GEN PURP 600V 8A D-PAK
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-150KSR60Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 150A B42Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: BulkSeries: -Part Status: ActiveDiode Type: Standard, Reverse PolarityVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 150AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.33 V @ 471 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 35 mA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Chassis, Stud MountPackage / Case: B-42Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 200°CVS-150KSR60 | Vishay | NHE Electronics