VS-150SQ045TR, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 45V 15A DO204AR
Product Attributes:
Part Number: VS-150SQ045TR
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 45V 15A DO204AR
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-150SQ045TR Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD TOP
THERM NTC 10KOHM 3984K RING LUG
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-150SQ045TRMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 45V 15A DO204ARProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: -Part Status: ObsoleteDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 VCurrent - Average Rectified (Io): 15AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 540 mV @ 15 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.75 mA @ 45 VCapacitance @ Vr, F: 900pF @ 5V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AR, AxialOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CVS-150SQ045TR | Vishay | NHE Electronics