VS-30CPF06PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-30CPF06PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-30CPF06PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
TVS DIODE 138VWM 244VC DO204AC
DIODE GEN PURPOSE DO204AL
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-30CPF06PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 30A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 30AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.41 V @ 30 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 160 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-30CPF06PBF | Vishay | NHE Electronics