VS-30CPF12PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-30CPF12PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-30CPF12PBF Datasheet (PDF)
DIODE ZENER 16V 500MW DO219AC
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO214AA
DIODE GEN PURP 1.6KV 330A DO205
TVS DIODE 33VWM 56VC SOT323
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-30CPF12PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 VCurrent - Average Rectified (Io): 30AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.41 V @ 30 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 160 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-30CPF12PBF | Vishay | NHE Electronics