VS-30TPS08PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs, SCR 800V 30A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-30TPS08PBF
Manufacturer: Vishay
Description: SCR 800V 30A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs
VS-30TPS08PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
BRIDGE RECT 1P 600V 45A PB
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO219AB
FIXED IND 1.2NH 500MA 60MOHM SMD
POT CONDUCTIVE PLASTIC ELEMENT
AUTOMOTIVE N-CHANNEL 60 V (D-S)
Product Specifications:
MfrPart.: VS-30TPS08PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: SCR 800V 30A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRsPackage: TubeSeries: -PartStatus: ObsoleteVoltage-OffState: 800 VVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 2 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 45 mAVoltage-OnState(Vtm)(Max): 1.3 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 20 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 30 ACurrent-Hold(Ih)(Max): 100 mACurrent-OffState(Max): 500 µACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 300A @ 50HzSCRType: Standard RecoveryOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Through HolePackage/Case: TO-247-3VS-30TPS08PBF | Vishay | NHE Electronics