VS-40CPQ045PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-40CPQ045PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VS-40CPQ045PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 30V 60A PPAK SO-8
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
TVS DIODE 58VWM 94VC P600
DIODE ZENER 62V 1.5W DO214AA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220
Product Specifications:
Mfr Part: VS-40CPQ045PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: BulkSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 4 mA @ 45 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3VS-40CPQ045PBF | Vishay | NHE Electronics