VS-40CPQ060PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-40CPQ060PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VS-40CPQ060PBF Datasheet (PDF)
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO204AL
EMITTER IR 940NM 100MA SMD
MOSFET N-CHANNEL 60V 7A 6TSOP
FIXED IND 51UH 167MA 2.85 OHM TH
FIXED IND 2.2UH 22A 4.2 MOHM SMD
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC
Product Specifications:
Mfr Part: VS-40CPQ060PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.7 mA @ 60 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3VS-40CPQ060PBF | Vishay | NHE Electronics