VS-40CPQ100PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Product Attributes:
Part Number: VS-40CPQ100PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VS-40CPQ100PBF Datasheet (PDF)
TRIMMER 50 OHM 0.5W WIRE LEADS
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GP 2KV 330A DO205AB
DIODE SCHOTTKY 120V 5A DO221AC
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC DO204AL
Product Specifications:
Mfr Part: VS-40CPQ100PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 770 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.25 mA @ 100 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3VS-40CPQ100PBF | Vishay | NHE Electronics